První zastávka: Budapešť / First stop: Budapest

Po měsících plánování a příprav nastal den D, stanovený na 7. října 2016, a my se konečně vydaly na naši vysněnou cestu. Poslední kontakt s naší vlastí proběhl na ÚAN Florenc, odkud nám jel autobus směr Budapešť. U autobusu na nás čekalo úžasné překvapení – přišli nás vyprovodit kamarádi a nepřišli s prázdnou 🙂 . Na cestu jsme dostaly ranec domácích buchet a tašku plnou různých dobrůtek. Všechno jsme už jak dávno snědly, kromě plechovky obsahující filety ze sledě v rajčatové omáčce, kterou s sebou vozíme už tři měsíce. Z pana Sledě se tak stal náš věrný společník, kterého obětujeme až ve chvíli hrozby smrti hladem. Nejvíc nás ale dostalo, že pro nás ručně vyzdobili tématická trička. Děkujeme!

V Budapešti jsme strávily tři noci  a byla to taková klasická turistická návštěva hlavního města. Byla celkem zima – venku i v hostelu. Ve městě ještě nezačala topná sezóna a tak jsme hned mohly otestovat výhřevnost našich nových spacáků. Eliška vyjížděla už z Prahy lehce nemocná a chladný hostel jejímu zdravotnímu stavu příliš nepomáhal, takže naše dávka antibiotik nám moc dlouho nevydržela. Hned druhý den naší cesty nastala první komplikace – zrušený autobus z Budapešti do Záhřebu, a tak jsme na poslední chvíli musely hledat náhradní řešení (na vrácení peněz čekáme do teď). Začaly jsme si psát cestovní deníček a zvykat si na představu, že nás teď čeká několik měsíců úplně jiného života 🙂 . Z celého města se nám nejvíc líbily úžasné výhledy, které nabízí oba břehy Dunaje – ve dne i v noci.

Vzhledem ke své proslulosti toho o Budapešti a jejích krásách bylo už napsáno víc než dost, tak tedy spíš jen nějaký ten osobní postřeh na závěr. Budova maďarského parlamentu je skvost, který snad nelze přehlédnout. Co ovšem tak dobře na první pohled vidět není, ale rozhodně stojí za shlédnutí, je výstava o maďarském povstání z roku 1956, která je umístěna v podzemí na náměstí Kossuth Lajos tér před parlamentem. Hlavním tématem výstavy je tzv. krvavý čtvrtek 25. října 1956, kdy na tomto náměstí došlo k masakru neozbrojených civilistů, kteří se zde sešli k demonstraci namířené proti tehdejší komunistické vládě. Silný příběh z nedávné maďarské historie, který si zaslouží pozornost. A vstup je zdarma 🙂 .


After several months of planning and preparing the D-day finally came, set on 7th October 2016, and we finally started our dream journey. We left the Czech Republic by bus heading to Budapest. At the bus station in Prague there was a nice surprise waiting for us. Our friends came to say goodbye and they brought us some farewell gifts as well.- bag full of snacks and home-made cakes. We ate all of it long time ago except a can of herring filets in tomato sauce which we have been carrying with us to this day for more than three months. Mr. Herring (as we call him) therefore became our loyal companion and we decided to sacrifice him only in case we will be facing the starvation to death. But what pleased us the most from the presents were a hand-decorated themed T-shirts. Thank you!

We have spent three nights in Budapest and we could call it a classic short tourist visit of a capital city. It was quite cold there – outside and in the hostel as well. The central heating hasn’t been turned on yet and that´s why we could test our new sleeping bags for the first time. When we were leaving Prague Eliška was little bit sick and the cold hostel didn’t improve her health condition so we had to use up our supply of antibiotics right from the start. On the second day of our journey the first problem occured – a cancelled bus from Budapest to Zagreb, so an alternative solution had to be found (btw. we are still waiting for the refund money from the agency). In Budapest we started to write our travel journals and got used to the idea that there are several months of a completely different life-style ahead of us 🙂 . In the city we liked the most the amazing views from both banks of the Danube river – during the day and the night as well.

Since Budapest is quite famous and there has been written a lot about its beauty, there is no need to write more about it, so we will just add a personal note at the end. The building of the Hungarian Parliament is landmark which is impossible to miss. When you are at the Kossuth Lajos square in front of the Parliament building be sure that you don’t miss entrance to the underground where you can find an exhibition dedicated to the Hungarian Uprising of 1956. The main topic of this exhibiton is so called “Bloody Thursday”, 25th October 1956, a massacre of  unarmed civilians who protested at the square against communist government. Powerful story from recent Hungarian history which deserves  more attention. Plus there is no entrance fee 🙂 .

3 comments

  1. Se Zahrebem je furt neco 🙂 ten bus me neprekvapuje (par mesitu tam ziji, ale za chvili uz snad budu zpet 🙂 Jinak hezke cteni, tesim se, az si proctu zbytek blogu 🙂

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s