O nás / About us

cropped-1a2-a.jpg

Ahoj, vítejte na našem blogu!

Jsme Eliška a Katka – sestry, které se rozhodly splnit svůj sen – společně cestovat, trávit více času v přírodě a vnést do svého života více dobrodružství a zážitků.

Ukončily jsme naše pracovní poměry a 7. října 2016 jsme se vydaly na cestu směr Balkán a dále na východ. Cestováním a dobrovolničením plánujeme strávit několik měsíců. Na tomto blogu s vámi plánujeme sdílet naše zážitky z cest.

Sledujte nás!

Hello, welcome to our travel blog!

We are Eliška and Katka, sisters from the Czech Republic who decided to quit their jobs and make their dream come true – travel together, spend some time in the nature and live more lively than before.

We started our Journey on 7th October 2016 and we plan to spend several months traveling throughout The Balkans and further. On this blog we’ll share our experiences and memories along the way.

Follow us on our journey!

Eliška


sisters_logo_test_4Eliška

Starší z nás dvou. Už od svého Erasmu v Istanbulu jsem se toužila vydat na delší dobrodružství. Jsem absolventkou Vysoké Školy Ekonomické v Praze s tříletou praxí v rámci poradenských služeb u česko-tureckých obchodních vztahů. Mám ráda sport (volejbal, běh) a na cestách ráda fotím.

The older sister. Ever since my Erasmus in Istanbul, I’ve been dreaming about going on a longer journey. I’ve graduated from University of Economics in Prague and worked in consulting services related to Czech-Turkish business relations for 3 years. I love sports (volleyball, running) and I like to take photos on my travels.

RSS


sisters_logo_test_4Katka

Po ukončení svých vysokoškolských studií mi konečně nastal čas svobody využít nové příležitosti a začít cestovat. V průběhu studií jsem strávila nějaký čas v zahraničí a tato zkušenost ve mne zanechala touhu poznávat další země.

After graduating my studies at the university I finally have the freedom to take new opportunities and travel. While studying I have spent some time abroad. This experience made me strive for more foreign adventures.

RSS